.:| مرمت آثار و ابنیه تاریخی |:.

- Historic Building Reparation

جوان کتلین رولینگ (نویسنده)

 Joanne Kathleen Rowling - Author

Read more to go and do not forget to comment


جوآن کتلین رولینگ‌، (جـِی کـِی رولینگ) j.k rowlig  در سال‌ 1965 در شهر ییت نزدیک‌ بریستول‌ انگلستان‌ متولد شد.

جوآن فرزند اول خانواده بود. پدر و مادرش از طبقه‌ی متوسط بودند و چند وقت یک بار مجبور به جابجایی می‌شدند. به همین دلیل جوآن و خواهرش "دای"، نه در محله و نه در مدرسه، دوستان زیادی نداشتند و غالبا با هم بازی می‌کردند. رولینگ بعد از تمام کردن مدرسه، وارد دانشگاه اکستر انگلستان شد و بر خلاف نظر پدر و مادرش، در رشته‌ی‌ زبان‌ و ادبیات‌ فرانسه، شروع به تحصیل کرد. وی بعد از اتمام دانشگاه،‌ در دفتر یک مجله مشغول به کار شد.

 

در1990 یک شب هنگامی که از تعطیلات آخر هفته به لندن باز می‌گشت، فکر نوشتن داستان هری پاتر به ذهنش خطور کرد. رولینگ از همان شب شروع به نوشتن اولین کتاب این مجموعه به نام "هری پاتر و سنگ جادو" کرد، ولی بعلت مرگ مادرش دچار ناراحتی عمیق روحی شد و کتاب، نیمه‌کاره ماند. سه سال بعد در 1993، جوآن از همسر اولش جدا شد و با دختر کوچکش به اسکاتلند، نزد خواهرش رفت. در آنجا بود که وی بعد از یک دوره آرامش نسبی، کتاب نیمه کاره‌ی "هری پاتر و پروفسور و سنگ جادو" را تمام کرد.

 

کتاب که تمام شد، تلاش رولینگ برای پیدا کردن ناشری که کتابش را چاپ کند، شروع شد. پس از مدتی ناامیدی، بالاخره انتشارات "بلا موس باری"، ناشر کتابهای کودک، این کتاب را برای چاپ پذیرفت. کتاب "هری پاتر و پروفسور و سنگ جادو" در ژوئن 1997 چاپ شد. برخلاف تصور انتشارات، چاپ اول کتاب به سرعت به فروش رفت. استقبال از کتاب به حدی زیاد بود که برای انتشارات بلاموس باری، جایزه‌ی بیشترین فروش را به ارمغان آورد.

 

در جولای 1998کتاب به آمریکا رفت و مطابق با آنچه در انگلیس رخ داده بود،‌ رکورد فروش سریع را شکست. در این زمان اسم کتاب کوچکتر شد و به "هری پاتر و سنگ جادو" تغییر یافت. جی کی رولینگ که با فروش کتاب، پول کافی پس انداز کرده بود، توانست کار معلمی را کنار بگذارد و تمام وقتش را برای نوشتن جلد دوم کتاب هری پاتر اختصاص بدهد. 

 

رولینگ پس از نوشتن کتاب "هری پاتر و سنگ جادو" تاکنون 6 کتاب دیگر در دنباله‌ی هری پاتر و دو کتاب به نام‌های "کوییدیچ در گذر زمان" و "جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها" نیز نوشته است. در پی نوشتن سری کتب هری پاتر، او در رأی گیری عمومی مجله کتاب انگلستان از خوانندگان مجله، بیشترین رأی را کسب کرد و نام خود را به عنوان بزرگترین نویسنده زنده بریتانیا در تاریخ ادبیات ثبت کرد. بعلاوه طبق تصمیمی که در ایالت "جرجیا آمریکا" گرفته شد، قرار است از این پس کتاب‌های داستانی "هری پاتر" به لیست کتب مدارس این ایالت بپیوندد. در یک اقدام تبلیغاتی نیز آژانس ادبی کریستوفر، ناشر مجموعه کتاب‌های هری‌پاتر، به رمان‌های نوشته شده توسط دانشجویان انگلیسی، جایزه‌ای نقدی با عنوان جایزه «هری پاتر» اعطا خواهد کرد

 

کتاب دوم مجموعه "هری پاتر" با نام "هری پاتر و تالار اسرار" در 1998 در انگلستان به چاپ رسید و در ژوئن1999در ایالات متحده نیز پخش شد.  مقارن با انتشار "هری پاتر و تالار اسرار"، شرکت فیلم سازی "برادران وارنر" حق تبدیل کتاب اول هری پاتر به فیلم را خرید. فیلم "هری پاتر و سنگ جادو" که در سال 2001 روی پرده رفت،‌ در یک هفته، بیشتر از 90میلیون دلار فروش داشت و فروش کل فیلم بالغ بر 102میلیون دلار بود. در دسامبر   2001 درآمد رولینگ از فروش کتاب‌هایش به 400میلیون دلار می‌رسید.

 

فیلم "هری پاتر و تالار اسرار" هم در آوریل 2003 روی پرده رفت. کتاب سوم از این مجموعه با نام "هری پاتر و زندانی آزکابان" را انتشارات آمریکایی "اسکلاستیک" در سپتامبر 1999 چاپ و به 35زبان مختلف جهان ترجمه کرد . از این جلد 3 میلیون نسخه به فروش رفت. و ادامه‌ی برداشت سینمایی از این مجموعه، در مارس 2003 شرکت فیلمسازی "فونیکس"، فیلم "هری پاتر و زندانی آزکابان" را روی پرده برد.

 

کتاب چهارم "هری پاتر و جام آتش" نام دارد که در جولای 2000 در آمریکا چاپ شد و عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال را کسب کرد. فیلم "هری پاتر و جام آتش" هم که توسط کمپانی برادران وارنر ساخته شد، در مارس 2006 روی پرده رفت و با فروش فقط 20 میلیون دلار در هفته‌ی سوم، رکورد خوبی را برجای گذاشت.

 

کتاب پنجم با نام "هری پاتر و محفل ققنوس"، در ژوئن 2003 و کتاب ششم با عنوان "هری پاتر و شاهزاده دورگه" در جولای 2005 منتشر شدند. به گزارش بی بی سی، آخرین اثر داستانی این نویسنده انگلیسی،  توانست با 2/7 میلیون نسخه در سراسر دنیا، به عنوان پر فروش‌ترین کتاب سال مطرح شود. فروش روز اول کتاب «هری پاتر و شاهزاده دورگه" نیز که بالغ بر 1/4 میلیون نسخه بود، همچنان رکورددار پر فروشترین کتاب در یک روز است. بیش از یک میلیون نسخه از کتاب «هری‌پاتر و شاهزاده دو رگه» در کتابفروشی‌های اسپانیا توزیع شده و طبق گفته مدیر بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی اسپانیا، میزان فروش این کتاب تاکنون در مورد هیچ کتاب دیگری اتفاق نیافتاده است.

 

کتاب هفتم این مجموعه با نام "هری پاتر و قدیسان مرگ" که آخرین قسمت آن نیز هست، قرار است در آوریل 2007 منتشر شود.  اکنون رولینگ 42 ساله با حدود یک میلیارد دلار، ثروتمند‌ترین نویسنده‌ی زن جهان است.

 

تاریخ ارسال: 1389/09/10 ساعت 09:24 ب.ظ | نویسنده: m. d | چاپ مطلب 0 نظر